The results of the EMTA Time Era Festival for 2020 are now available. Please scroll below for the list of all the award winning performances and videos of the Best of Festival winners!

2020 Time Era Festival, Age Division 6 & under:
Daniel Chiang, GOLD MEDALIST, BEST OF FESTIVAL
Lichner, Sonatina in C, Op.49, No.1: 3rd movement
Teacher: Allan Park

Category Medalists and Honorable Mentions:
Andrew Bui – GOLD MEDALIST, Teacher: Dorothy Angwin
Harper Chang – GOLD MEDALIST, Teacher: Yelena Balabanova
Audrey Gillin – SILVER MEDALIST, Teacher: Yelena Balabanova
Frank Yu – SILVER MEDALIST, Teacher: Brandi Bassett
Melba Williams – SILVER MEDALIST, Teacher: Susan Hurley
Rachel Chow – SILVER MEDALIST, Teacher: Kristine Yang
Yura Gillin – SILVER MEDALIST, Teacher: Yelena Balabanova
Yu Yan Perrie Lam – SILVER MEDALIST, Teacher: Yelena Balabanova

2020 Time Era Festival, Age Division 7 & 8:
Brandon Yang, GOLD, BEST OF FESTIVAL
Beethoven, Sonata in G Major, Op. 49, No. 2. 1st Movement

Teacher: Yelena Balabanova

Category Medalists and Honorable Mentions:
Andrew Kim – GOLD, Teacher: Allan Park
Inez Ko – GOLD, Teacher, Miji Yoo
Kayden Kim – GOLD, Teacher: Allan Park
Vince Lee – GOLD, Teacher: Allan Park
Ellie Chung – SILVER, Teacher: Allan Park
Ethan Cheng – SILVER, Teacher: Allan Park
Elyse Kim – SILVER, Teacher: Miji Yoo
Alex Li – HONORABLE MENTION, Teacher: Kristine Yang
Klaire Liu – HONORABLE MENTION, Teacher: Mariya Koshkina

2020 Time Era Festival, Age Division 9 & 10:
Ted Yun GOLD, BEST OF FESTIVAL
Clementi, Sonatina in D major, Op.36, no. 6, 1st movement, 2nd Edition
Teacher: Allan Park

Category Medalists and Honorable Mentions:
Lourdes Ko – GOLD, Teacher: Miji Yoo
Nicolette Yang – GOLD, Teacher: Yelena Balabanova
Chloe Mergler – SILVER, Teacher: Marie Wollam-Mergler
Ethan Kim – SILVER, Teacher: Miji Yoo
Jimmy Huang – GOLD, Teacher: Yelena Balabanova
Joyce Ye – SILVER, Teacher: Yelena Balabanova
Kevin Fan – SILVER, Teacher: Yelena Balabanova

2020 Time Era Festival, Age Division 11 & 12:
Owen Wu, GOLD, BEST OF FESTIVAL
Beethoven Sonata No. 5 in c minor, Op. 10, No. 1

Teacher: Yelena Balabanova

Category Medalists and Honorable Mentions:
Eunrae Kim – GOLD, Teacher: Allan Park
Naomi Elsing – GOLD, Teacher: Mona Elsing, Allan Park
Ruohan Huang – GOLD, Teacher: Yelena Balabanova
Trinity Yun – SILVER, Teacher: Allan Park
Melanie Yutong Liu – SILVER, Teacher: Allan Park
Ethan Sukadi – HONORABLE MENTION, Teacher: Allan Park
Sophia Frahm – HONORABLE MENTION, Teacher: Mona Elsing

2020 Time Era Festival, Age Division 13 & 14:
Courtney Tam, GOLD, BEST OF FESTIVAL
Beethoven Sonata No.9 in E Major, All Movements Op. 14, No.1

Teacher: Yelena Balabanova

Category Medalists and Honorable Mentions:
Kaitlyn Gia Lee – GOLD, Teacher: Allan Park
Meredith Nam – GOLD, Teacher: Allan Park
Elizabeth Brown – SILVER, Teacher: Miji Yoo
Ryan Chung – SILVER, Teacher: Allan Park
Jason Nam – HONORABLE MENTION, Teacher: Allan Park

2020 Time Era Festival, Age Division 15 & 16:
Lucas Tam, GOLD, BEST OF FESTIVAL
Beethoven, Sonata No. 23 in F Minor, Op. 57 (Appassionata), 1st Movement

Teacher: Yelena Balabanova

Category Medalists and Honorable Mentions:
Noah Kim – SILVER, Teacher: Allan Park
Tiger Sun – HONORABLE MENTION, Teacher: Tanya Otto

2020 Time Era Festival, Age Division 17 & 18:
John Meneses, GOLD, BEST OF FESTIVAL
Beethoven, Sonata Op. 27, no.2 COMPLETE
Teacher: Allan Park

Category Medalists and Honorable Mentions:
Zeke Taton – SILVER, Teacher: Allan Park

2020 Time Era Festival, Age Division 19 & amateurs:
Eva Aw, GOLD, BEST OF FESTIVAL
Beethoven, Piano Sonata No.31 A-flat major, 1st moment, Op 110
Teacher: Yelena Balabanova

Category Medalists and Honorable Mentions:
Jennifer Siney – SILVER, Teacher: Allan Park

2020 Time Era Festival, CONCERTOS:
Category Medalists and Honorable Mentions:
Trinity Yun – GOLD, Teacher: Allan Park
Jason Nam – SILVER, Teacher: Allan Park
Ryan Chung – SILVER, Teacher: Allan Park